Діти та їхні усмішки найдорожче, що є в будь-яких батьків!
Здорові зуби дитини – це результат щоденного догляду, уваги батьків і своєчасна професійна допомогадитячого стоматолога.
У Medlaif особлива увага приділяється лікуванню дітей та підлітків, оскільки основи правильного формування жувально-мовного апарату закладаються в ранньому віці. Наші лікарі рекомендують починати відвідування стоматолога з трирічного віку, з цього періоду вже, зазвичай, потрібне профілактичне лікування, що полягає в професійній гігієні і зміцненні емалі молочних зубів.
Першу консультацію дитячого стоматолога ми рекомендуємо проводити без дитини, це допоможе з’ясувати суть проблеми й погодити план лікувальних заходів без зайвих маніпуляцій і травмування психіки дитини.
Під час другого відвідування можемо провести профгігієну й навчимо дитину гігієни зубів, пояснимо батькам особливості дитячої стоматології та дамо необхідні поради щодо збереження зубів їхніх маленьких скарбів. Ми впевнені: саме від першого враження залежить бажання дитини відвідувати стоматолога надалі.
Консультації та профілактика
Дитячий стоматолог і профілактика потрібні дітям у будь-якому віці, це допомагає уникнути серйозних проблем надалі: своєчасне виявлення карієсу, аномалій прикусу й неправильного розвитку щелепи, дає нагоду відмовитися від видалення зубів і вибрати оптимальний метод лікування без хірургічного втручання.
Дитячі лікарі клінікMedlaif володіють необхідними психологічними навичками, що дає змогу встановити контакт із вашим малюком. Перетворять процес лікування в гру й нададуть йому заряд позитивних емоцій. Для цього використовуються спеціально розроблені програми, які застосовуються в процесі лікування, а так само різноманітні заохочувальні методи – від перегляду улюблених мультфільмів до подарунків, які дитина отримує, як нагороди.
Консультація і профілактичні маніпуляції пройдуть без стресу для дитини, що, так само, складе позитивне враження про роботу стоматолога й допоможе запобігти страху перед лікуванням, якщо таке буде потрібно.
З профілактичних маніпуляцій пропонується:
- Проведення процедури фторування. Ця процедура зміцнює зубну емаль.
- Для зниження ризику появи карієсу – процедура герметизації фісур.
Фісури – невеликі борозенки й «канавки» на жувальній поверхні зуба, розташовані між жувальними горбиками. Герметизація фісур – це обробка поверхні зуба спеціальним матеріалом високої плинності – силантом, який потрапляє в найглибші шари фісур. Це процедура полегшує гігієну порожнини рота в дитини.
Також лікар обов’язково розпише необхідний раціон харчування. Адже дитина має отримувати всі необхідні вітаміни й мінерали. У разі потреби будуть призначені комплексні вітаміни.
Лікування карієсу
За останні 20 років стоматологія досягла високого рівня розвитку, проте карієс зубів у дітей, як і раніше, є одним із найпоширеніших інфекційних захворювань.
Що таке дитячий карієс?
Карієс зубів є інфекційним захворюванням, яке призводить до руйнування зубів кислотоутворюючими бактеріями в зубному нальоті.
Карієс буквально руйнує зуби, без своєчасного лікування він може перетекти у важчі форми: пульпіт, періодонтит, і врешті-решт призвести до втрати зубів.
Звідки з’являється карієс у дітей?
– Досить часто ураження молочних зубів карієсом пов’язано з внутрішньоутробним періодом розвитку плода. Зубні зачатки починають формуватися в першому триместрі вагітності, тому захворювання майбутньої мами, перенесені в цей період, можуть призвести до порушення правильного розвитку зубів у дитини.
– Годування малюків перед сном дитячим харчуванням або соком, залишки якого довгий час містяться в роті малюка, піддають зуби ураженню карієсом.
– Від солодощів і смаколиків, якими ми годуємо дитину, не задумуючись про наслідки.
Симптоми
Ваша дитина скаржиться на неприємні відчуття під час приймання їжі, від холодної та гарячої їжі, відмовляється від якоїсь певної їжі або від приймання їжі взагалі, жує одним боком – це симптоми карієсу.
Оглянувши зубки вашої дитини, не варто заспокоюватися, не знайшовши каріозної порожнини. Особливість карієсу полягає в тому, що його найчастіше не видно або він утворюється на контактній поверхні зубів (між зубами), тобто зовні не пошкоджена емаль прикриває зруйновану порожнину. Виявити такий карієс може тільки досвідчений дитячий стоматолог.
Якщо у вашої дитини є щонайменше один із перерахованих симптомів – зверніться до стоматолога, не відкладайте на потім, це загрожує неприємними наслідками.
Щоби запобігти розвитку карієсу дитини необхідно:
- не дозволяти дитині засинати з пляшкою, що містить дитяче харчування або фруктові соки;
- починати догляд за порожниною рота якомога раніше, навіть до появи перших зубів, протирати дитині ясна чистою марлею після кожного приймання їжі;
- привчати дитину до правильного догляду за зубами відразу ж після появи перших зубів;
- регулярно перевіряти зуби в малюка.
Лікування
Якщо карієс виявлений, необхідно негайно починати лікування.
На початковому етапі розвитку карієсу в дітей застосовується спосіб сріблення емалі.
Глибоке фторування «Сріблення зубів». Процедура захищає зуб, який уже має ушкодження подібне до «крейдовидної плями». Під час цієї процедури використовується препарат, частинки якого проникають у структуру емалі, створюючи захисну плівку, що зберігається протягом шести місяців. Час проведення процедури 2–3 хвилини. Курс лікування не менше двох років (чотири процедури з періодичністю один раз на шість місяців).
Якщо ж зуб уже «забарвлений» карієсом, то використовується препарат, який запобігає подальшому руйнуванню тканин зуба. У порожнинах, які неможливо запломбувати, процес руйнування тимчасово зупиниться. Процедура такожтриває декілька хвилин.
Однак, це тимчасові способи боротьби з карієсом. До того ж, у разі застосування препаратів срібла зуби забарвлюються в чорний колір, а це не має привабливого вигляду.
Карієс молочних зубів добре піддається лікуванню, його можна вилікувати швидко й ефективно. Під час лікування ураженого молочного зуба видаляються всі хворі, розм’якшені тканини, інфіковані бактеріями. Каріозний зуб стерилізується, а дірочка герметично закривається спеціальними реставраційними матеріалами. Прохід у молочний зуб для бактерій закритий. Тепер зуб зможе зберегтися до зміни молочних зубів на постійні.
Візит до стоматолога не має викликати в дитини страх. Завдання батьків пояснити дитині необхідність відвідування зубного лікаря, налаштувати її не боятися цієї процедури. У майбутньому це допоможе підтримувати зуби вашого улюбленого малюка чистими і здоровими!
Лікування пульпітів і періодонтитів
У дитячій стоматології найчастіше трапляються такі захворювання, як пульпіт і періодонтит.
Пульпіт – стоматологічне захворювання, яке характеризується запальним процесом сполучної тканини пульпи зуба, у якій міститься багато судин і нервів. Пульпіт у дітей трапляється як у «молочних», так і в постійних зубах.
Причини пульпіту
Карієс може зруйнувати дентин молочного зуба так, що мікроби потраплять на пульпу зуба дитини. Тоді починається ускладнення карієсу – пульпіт.
У маленьких дітей у молочних зубах пульпа не така чутлива, тому захворювання часто протікає практично без симптомів, тобто без болю. Це пов’язано з анатомічними особливостями молочних зубів. Однак, якщо дитина не скаржиться на біль, це не означає, що із зубами в неї все гаразд. І якщо бактерії потрапили на пульпу зуба, вона швидко гниє, а бактерії проникають ще далі – у корінь зуба.
Симптоми пульпіту
Виразність симптоматики пульпіту дуже індивідуальна, у деяких випадках клінічні прояви цього захворювання мають нечіткий характер, і звернення до лікаря відбувається у випадках, коли процес запалення окістя набуває вираженого перебігу.
Безумовно, велике значення під час виявлення цього захворювання мають суб’єктивні відчуття дитини, чи відчуває вона біль, який характер і вираженість вони мають.
З огляду на той факт, що багатьох дітей пульпіт вражає в ранньому віці, коли мова ще недостатньо сформована для того, щоби дитина могла озвучити свої скарги, діагностика цього захворювання може бути дуже складною.
Під час діагностики застосовуються різні дослідження: визначення рухливості зуба, його чутливості, пальпація й огляд тканин, які оточують зуб, перевірка реакції на тепловий вплив, а також вплив холоду, рентгенологічне обстеження (у разі потреби).
Лікування пульпіту
З огляду на той факт, що під час відвідування стоматолога багато дітей поводяться дуже неспокійно, перед початком лікування пульпіту їм можуть бути призначені і введені транквілізатори. Вид знеболювання підбирається для кожної дитини індивідуально, залежно від її фізичних даних, а також алергічних і емоційних реакцій.
Завдання, яке вирішується під час лікування пульпіту в дітей, полягає в усуненні інфекції, профілактиці захворювань періодонту, й у випадках, коли це можливо, збереженні пульпи в її кореневій частині. Є різні методи лікування пульпіту в дітей. Лікування призначається лікарем індивідуально.
Періодонтит молочних зубів у дітей
Подальше ускладнення карієсу молочних зубів у дитини – це періодонтит. Бактерії з кореня зуба потрапляють у навколишні тканини, запалюється кістка. І тут уже можуть початися серйозні болі, у дитини піднімається температура, може напухнути щока.
Лікування періодонтиту молочного зуба – предмет окремої розмови. Можна лише сказати, що чим пізніше розпочато лікування, то гірші шанси в ураженого зуба. Такий, сильно зруйнований, зуб може не зберегтися до своєї зміни молочних зубів (молочні зуби починають змінюватися корінними із 6–7 років, зміна молочних зубів закінчується, зазвичай, в 12–13 років).
Ціна лікування пульпіту й періодонтиту безпосередньо залежить від обраного лікарем методу лікування і складності захворювання.
Естетика
У кожної другої дитини трапляються зубощелепні аномалії, і неправильний прикус займає серед них перше місце. Виправлення прикусу в дітей має бути здійснене вчасно, в іншому випадку постраждає і здоров’я, і якість життя вашої дитини.
Порушення прикусу в дітей без лікування може призвести до:
- швидкого стирання зубів
- розвитку захворювань ясен і пов’язаних із ними ускладнень
- стрімкого розвитку карієсу через неможливість якісної гігієни
- складності й неможливості протезування в разі потреби
- розвитку патологій скронево-щелепного суглоба.
Симптоми
Нерівність зубних рядів, їхнє зміщення вперед або назад, наявність проміжків між ними – усе це симптоми неправильного прикусу.
Причинами їхньої появи можуть стати:
- карієс і його ускладнення
- занадто раннє чи пізнє прорізування зубів
- порушення постави, що призводять до компенсаторних змін у всьому організмі, зокрема, у щелепно-лицевій ділянці
- шкідливі звички (смоктання пальця, соски, іграшок, прикусування губи)
- небажання дитини віком до року і старше жувати тверду їжу, через що знижується рівень навантаження на жувальний апарат
- захворювання ЛОР-органів, аденоїдні розростання, які змушують дитину дихати ротом
Виправлення прикусу
Лікування неправильного прикусу в дітей треба починати в ранньому віці. Не потрібно чекати, коли молочні зуби зміняться на постійні. Наші лікарі у своєму розпорядженні мають усі засоби для виправлення прикусу в дитини дошкільного віку. Поготів, що ціни на виправлення прикусу дуже сильно залежать від ступеня тяжкості аномалії. Що раніше розпочато лікування, то дешевше воно коштує.
Для виправлення серйозних порушень прикусу використовуються:
Трейнери – м’які шини, що сприяють вирівнюванню зубів, які ростуть. Можуть бути призначені дітям, навіть 2-річному малюкові. Надягають тільки на ніч і на 1–2 години вдень, поки дитина займається спокійною діяльністю – читає, вчить уроки, дивиться мультфільми.
Пластини – індивідуальні знімніортодонтичні апарати. Призначені для постійного носіння, знімаються тільки на час сну і приймання їжі.
Брекети – незнімні конструкції. Рекомендовані, починаючи з 10–12 років. Дітям частіше встановлюють зовнішні брекети з металу, пластику або кераміки.
Поради батькам
- У жодному разі не обманюйте дитину й не робіть із візиту до лікаря щось неординарне!
- Перенесіть візит, якщо дитина засмучена або перезбуджена!
- Не наголошуйте важливість, неприємність або болючість відвідування!
- Обов’язково поясніть, навіщо й куди Ви йдете!
- Наголосіть, що Ви весь час будете поруч!
- Ваша емоційна підтримка важливий чинник позитивного результату візиту до лікаря. Скажіть малюкові похвальні слова про те, який він молодець, як добре поводився під час лікування.
- Скажіть, що Ви підете купувати іграшку, книжку, на прогулянку в парк після візиту до стоматолога, і це повинно бути основою вашого походу, а стоматолог «так, дорогою».
І, наостанок, якщо лікар і батьки разом підтримують дитину, то лікування проходить успішно.
А ми зі свого боку постараємося зробити так, щоби візит у Медлайф не залишив негативу до стоматології на довгі роки!
Запам’ятайте!
Відвідування лікаря на тлі будь-якого запального процесу, який супроводжується такими ознаками, як набряк щоки або ясен, підвищення температури, відмова від їжі, неминуче спровокує дитину до подальшого негативного ставлення до відвідування будь-яких медичних закладів.